Portakallı Truf


Ev yapımı truf tarifi eminim çok işinize yarayacak. Bilhassa davet, doğumgünü, parti ve organizasyonlarınızın bir numaralı, favori lezzet çeşidi olmaya aday. Lezzetine diyecek yok. Pürüzsüz kıvamı, yoğun çikolata ve  derinden portakal aroması damağınızda hoş bir tat bırakırken, mutluluk hormonları ve libidonuz tepkisiz kalamıyor bu durum karşısında ve tavan yapıyor. Bir tane daha, bir tane daha diyerek isyana geçiyor :D

Ölçüden 30 adet civarı çıkıyor, malzemeyi arttırıp adedi çoğaltmak elinizde. Ayrıca dışını renkli şekerlemeler yerine hindistan cevizi, antep fıstığı ya da kakaoya bulayıp çeşitlendirebilirsiniz.Malzemeler:
160 gr bitter çikolata,
150 gr krema,
4 dilim kakaolu kek,
1 portakal kabuğu rendesi,
Kakao.

Yapılışı;
Kremayı ısıya dayanıklı bir kapa alıp kaynama noktasına varmadan ısıtıyoruz ocakta ve küçük doğradığımız çikolataları içine atıp karıştırarak eritiyoruz. Rondodan geçirdiğimiz kek dilimlerini de içine ekliyoruz ve son olarak da rendenin en ince tarafıyla rendelenmiş bir portakalı da ilave edip iyice karıştırıyoruz ve buzdolabında 3 saat katılaşması için bekletiyoruz. Dinlenen trufa yuvarlak şekil verip kakaoya buluyoruz ve servis yapana kadar tekrar buzdolabında bekletiyoruz. Bu tarifin güzel yanıda derin dondurucu/buzlukta günlerce lezzetini kaybetmeden saklanabiliyor.
Afiyet olsun :)

 

2 yorum:

Değerli yorumlarınızı bekliyorum...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...