ZEYTİNİME DOKUNMA!!!

Geçtiğimiz ay Enerji Bakanlığı, TBMM'ye bir yasa tasarısı sundu. Konuya hakim olmayanlar için küçük bir bilgilendirme geçmek isterim. Zira paylaşacağım linkte detaylı bir şekilde okuyabilirsiniz. Tasarının adı "Zeytinciliğin Islahı ve Yabanilerin Aşılattırılması Kanunu'nda Değişiklik"
Daha evvel de, bu hükümet tarafından dört defa bu değişiklik tasarısı öne sürüldü fakat Yargıtay'dan dönmüş idi. 
Yasa tasarısının özeti şu: Zeytinlik sahalar (zeytinlikler, antep fıstığı, harnupluk ve sakız ağaçlarının bulunduğu araziler) madenciliğe, petrol ve doğalgaz aramalarına ve hatta nükleer santrallere açılacak. Durum bu denli vahim :((( 
Sevgili Yazar Mehveş Evin nasıl da güzel anlatmış çok kıymetli "altın sıvı zeytinyağını"
40 bin yıldır insanlığı besleyen bir meyveden bahsediyoruz. Türkiye'de 1650 yıllık tescilli zeytin ağaçları var. Öyle ki tüm madenlerden daha değerli "altın sıvı" deniyor.
Ne kadar sağlıklı ve kıymetli bir meyve olduğu son yıllarda iyice anlaşıldı. Ömür uzatan Akdeniz Mutfağı, zeytin ve zeytin yağsız düşünülebilir mi?!
Ancak hükümet için bunlar faso fiso. Zira kıymet verdikleri tek şey yeşil banknotlar. 
Diyeceksiniz ki zeytincilik kazandırıyor mu? Kazandırmaz mı? İhracatta istesek dünya lideri bile olabiliriz. Ama altın, kömür, petrol ve doğalgaz kazancının yanında kim takar zeytini, sağlığı, kültürü!!?

8 yorum:

 1. Öznurum ne yazık ki gerçek:( değerlerin bu kadar hiçe sayıldığı, kıymet verilmediği bir dönemi hiç hatırlamıyorum. "Dur" diyen yok, bu Kadir kıymet bilmezlerde dolu dizgin gidiyorlar.:( . Hakkını arayana ya gaz ya tazyiki su. Konuşmayacaksın, hakkını aramayacaksın, ekmeyeceksin, biçmeyeceksin ... Böyle garip, ne düğü belirsiz dayatmalar.:( bilmiyorum sonu nereye varacak. Memlekette tarım bitti, hayvancılık sürünüyor neredeyse bitmek üzere. Inşallah aklımızdan geçenler, başımıza gelmez diyorum. Gelecek nesile bırakacak hiç bir şey kalmadı:( üzgünüm hem de çok.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Elindeki değerlerin farkına varamamak ve yahut yok etmeye çalışmak nasıl korkunç bir zihniyet ve ruh halidir Nilgün ablacım. İsyan etmekten yoruldu bu bedenler, yıldırdılar aydınları, sindirdiler cesur yürekleri, kahrolsun bağzı şeyler... :(((

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Üzülmemek mümkün mü Emelcim, bir ağacın yetişme süresini ve emekleri düşünüce, hele ki değeri paha biçilemez ve her yerde yetişmeyen ağaçlar ise mevzu bahis, üzülmek şöyle dursun kahroluyorum!!!!

   Sil
 3. canım çok üzücü maalesef.... dün akşamda haberler de devletin buğday alımı yapmayacağı yurtdışından alım yapacağı açıklanmış tabi çiftçi çaresiz ... özel sektörün taban fiyatına boyun eğecek.. bizimde sofralarımıza bizim üretimimiz olmayan belki de GDO'lu tahıllar girecek :((( Allahtan korkuları yok mu bu insanların anlamıyorum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Üreticiye bu denli yüklenen ve hatta üzerine basıp ezen bu hükümetin ne yapmaya çalıştığını anlamak inan artık mümkün değil Sevilaycım :((( iş zıvanadan çıktı ve çocuklarımızı nasıl bir gelecek bekliyor çok endişeliyim. Buğday, ekmeğin hammaddesi, soframızın baştacı önemini anlatmaya gerek bile yok. Allah korkuları yok canım onlar dini sadece sömürmek için kullanıyorlar, çoook yazık!!! :(((

   Sil
 4. Bu yazını izninle bloğumda paylaşayım, benim Tayyip'çi ve bir zamanlar zeytincilikle uğraşan hatta zeytinle ilgili blog açmıştı (yanlış aklımda kalmadıysa) Hasan abime ithaf edeyim:)) eline sağlık.

  Tarımı yok ettiler, hayvancılığı yok ettiler ya da etmek üzereler bir ara kurban bayramında taaaaaa Avustralya'da koyunlar gelmişti:)))Atatürk Orman Çiftliği'nde ağaç katliamı yaptılar kendisine saray yapmak için...Allah hiçbirini cezasın bırakmasın

  sevgilerimi bıraktım

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yürek dolusu Amin! Konuşulacak ve anlatılacak o kadar çok konu varki ve elimizde ne kaldı ki belki de onu konuşmak lazım, hiç bir şey!!!
   Çok teşekkür ederim ablacım hassasiyetinden ötürü, buna çok ihtiyacımız var. Hiçbir şey yokmuş gibi yaşamanın diyeti büyük. Yaşayamayız, yaşamamalıyız, gerçekten içim acıyor!!!
   İçinde sevgi, merhamet ve hoşgörü barındırmayan insanlar dan uzak bir dünya düşlüyorum hepimiz için...

   Sil

Değerli yorumlarınızı bekliyorum...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...