Balık Çorbası

Balık çorbası, oğlumun balıkla tanıştığı ilk çorba olduğu için yeri bende ayrıdır. Bebeklerin balık tüketebilmesini sağlamak için ilk etapta en uygun yöntem olduğunu düşünüyorum. Balık çorbası birçok balık çeşidi ile yapılması mümkün. Ancak Dil Balığı diğer balıklara göre daha az kokulu, kolay temizlenebilir ve yüksek miktarda omega içeriyor olması açısından en ideal olanı.


Malzemeler:
2 adet Dil Balığı,
1 soğan,
2 litre su,
1 yumurta, 
Yarım limon,
2 yemek kaşığı un,
4 diş sarımsak,
Tuz (isteğe bağlı)

Yapılışı:
Önce balıklarımızı ayıklayalım. İyice yıkayıp 2 litre suyun içerisine soğan ile birlikte haşlamak için ocağa koyalım. Şimdi haşlanan çorbamızı süzmemiz gerekiyor. Süzülen balıklarımızı kılçıklarından ayırıp tifterek minik parçalara ayıralım. Bu arada suyunu kullanmak üzere ocağa alalım ve kaynasın.
Ayrı bir yerde 1 yumurtayı iyice çırptıktan sonra içerisine limon, ezilmiş 4 diş sarımsak ve unu ekleyip çırpmaya devam edelim. Kaynayan suyun içerisine bu karışımı yavaş yavaş ilave edelim. Ardından hazırladığımız balıklarımızı kaynayan çorbamıza tuzla birlikte ekleyerek bir taşım kaynattıktan sonra servise hazırdır. Ben kasemizi bir dal taze nane ile süsledim.
Kendi servisinizin şıklığını hayal gücünüze bırakıyorum. 
Afiyet olsun :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme

Değerli yorumlarınızı bekliyorum...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...